Zpravodaj číslo 1/2021 červen 2021) - Obvodní výbor KSČM Praha 2

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Zpravodaj číslo 1/2021 červen 2021)

Zpravodaj OV

Zpravodaj Obvodního výboru KSČM Praha 2

Z Přemyslova facebookového deníčku

Půl roku utekl jako voda a opět se Vám, milí čtenáři, co nemáte možnost mě pravidelně každé pondělí sledovat na Facebooku, hlásím prostřednictvím Zpravodaje Okresního výboru KSČM Praha 2. Toto číslo zahrnuje všechny mé reakce, jimiž jsem se snažil, nikoliv ale z oficiálního pohledu, komentovat události, které nás provázely od letošního ledna až do 14. června 2021. Nebylo toho málo, co mě znepokojovalo a nešlo přejít mlčením. Ostatně posuďte sami.

S přáním hezkého a klidného prožití nadcházejícího léta Váš PřemyslDík zdravotníkům!

Za to, jak se obětavě postavili druhé vlně pandemie. Obdivuji je a skláním se před nimi. I proto, jak trpělivě a shovívavě reagují na poťouchlost a farizejství Fialů, Rakušanů a jiných představitelů z ODS, STANu, TOP 09, lidovců či pirátů lačnících po moci, ať to stojí, co to stojí. Nemluvě již o hloupých rozhovorech a komentářích zejména v České televizi, Seznamu Zprávy nebo Novinkách. Vážení politici a redaktoři, cesta „čím hůř, tím líp“, na niž jste se vydali, je slepá. Nikam nevede, leda tak na hřbitov, a to i vašich příznivců. Bohužel nikoliv jen obrazně.

Přemysl (zveřejněno 4. 1. 2021)


Dojmy a pojmy A. Geislerové

Jak to prohlásila Aňa Geislerová, filmová hvězda v podřipské kotlině? „Nebojovat proti zlu je stejně špatné jako ho páchat.“ Jistě přesvědčivé vyjádření. Pokud by si ovšem hvězda nepletla dojmy s pojmy. Tedy nezaměňovala dobro se zlem a opačně. Jak jinak si totiž vysvětlit její loňskou účast na pražském Karlově mostě, kde se konala hostina pro tisíce lidí, prezentována jako rozloučení s pandemií. Nešlo tady o boj s pandemickým zlem ještě větším zlem, jež kdoví jestli nepřispělo k následnému rozšíření koronaviru u nás?

Přemysl (zveřejněno 11. 1. 2021)


Potomci Komenského

V koronavirové krizi je člověk ve veřejném prostoru jen máločím potěšen. A přece. V anketě, jíž se zúčastnilo více než 13 tisíc lidí, na otázku, co by si přáli nejdříve z nejrůznějších omezení uvolnit, jestli zprovoznit hotely, sportovní areály, tržiště apod., více než dvě třetiny z nich upřednostnily úplné otevření škol. A to je dobrá zpráva. Zvlášť považujeme-li se ještě za potomky Komenského.

Přemysl (zveřejněno 18. 1. 2021)


Bez roušky až na Hrad

Jestliže před lety Václav Klaus st. vsadil na antikomunismus, jenž mu pomohl udržet se v nejvyšších patrech politiky, nyní koketuje s koronavirem. Prezidentské volby se blíží a Klaus v nich podle některých médií nevyloučil svou kandidaturu. Jako profesor ekonomie to má dobře spočítané, když veřejně odmítá nosit roušku. Na základě různých průzkumů se asi 40 až 60 procent dospělé populace považuje za „antirouškaře“. Co kdyby jim odmítavý postoj Klause zalichotil a dali mu svůj hlas? Pak by měl cestu na Hrad otevřenou. A vydlážděnou rouškami.


Přemysl (zveřejněno 25. 1. 2021)

Omlazovací kúra České televize

Ač nejsem televizní maniak, koronavirová krize, vzhledem k nařízené práci z domova i jiným omezením pohybu na veřejnosti, mě více připoutala k obrazovce televizoru. Díky tomu se vracím do věku mladosti. Hlavně Česká televize střídá zábavné, hudební a dramatické pořady zejména z 60. až 80. let minulého století. Asi nemá „televizní hokynář“ nic čerstvějšího na skladě, což mu ovšem nevytýkám. Nýbrž mu děkuji za účinnou omlazovací kúru. Umožňuje mi ohlédnout se za minulostí. Jinak, než jak je teď mnohými redaktory, politiky či umělci účelově prezentována. Objektivně, nezaujatě!

Přemysl (zveřejněno 1. 2. 2021)


Padesátá léta jako vystřižená

Ten kdo stojí na chodníku, podporuje Ameriku! Podle vzpomínek pamětníků se to tak nějak skandovalo v prvomájových průvodech někdy v padesátých letech minulého století. Že se s něčím podobným setkám nyní, mě ani ve snu nenapadlo. Postaral se však o to Tomáš Cikrt, někdejší mluvčí neblaze proslulého bývalého ministra zdravotnictví Julínka z ODS. Cikrtovo parafrázované moudro, ať radši vymřeme, než si něco zadat s ruskou vakcínou na covid-19, je, i když v obráceném gardu, jako vystřižené z padesátých let. Co na tom, že ruskou vakcínu uznává i naše odborná veřejnost. S „třídním nepřítelem“ se musí bojovat, ať to stojí, co to stojí. Třeba i lidské životy, že pane Cikrte.

Přemysl (zveřejněno 8. 2. 2021)


Nejen koronavirus

Existuje i jiná vážná nemoc než koronavirus, jež napadla naši planetu. Na rozdíl od něj si své oběti výhradně vybírá v parlamentních lavicích. Nezjevila se zčistajasna, ale řádí již hezkou řádku let. Její objevitel, jistý Karel Marx, ji nazval parlamentním kretenismem. Jak o ní napsal, je nakažlivá a své „oběti začaruje do vymyšleného světa a olupuje o všechen smysl, o všechnu paměť, o všechno pochopení drsného vnějšího světa…“ Jaké to štěstí, že se to netýká našeho parlamentu. Nebo snad někdo z čtenářů podlehl Česku nepřátelským dezinformacím a myslí si opak?

Přemysl (zveřejněno 15. 2. 2021)


Archimedes by se nestačil divit

Říká se, že s funkcí je často dotyčnému i shůry dáno. To potkalo také předsedu Senátu Vystrčila. Ač původem učitel fyziky, nyní se vyjadřuje i k ústavnímu právu, když označuje nedávné vládní protikoronavirové opatření za neslučitelné s ústavou. Archimedes by se nestačil divit, čím je nadnášeno těleso ponořené do kapaliny…, jak se učí v základní škole, ponoří-li se do Senátu.

Přemysl (zveřejněno 22. 2. 2021)


Politika až na prvním místě

Kdo může u nás za to, že prohráváme zápas s koronavirem? Opozice tvrdí, že Babiš, potažmo koalice, která je ale opačného názoru. Vážení pánové (i dámy) z obou znesvářených táborů, chcete-li znát pravdu a najdete-li odvahu vstoupit třeba do pražského metra, dozvíte se ji. Pouze místo parlamentních řečí poslouchejte. Uslyšíte, co vám všem mají lidi za zlé. Totiž to, že jste povýšili váš politický i jiný zájem nad jejich zdraví. Čím víc se zdravím oháníte, tím míň vám věří. A podle toho i jednají.


Přemysl (zveřejněno 1. 3. 2021)


Kotrmelec

Není příliš velkým tajemstvím, že současný předseda Ústavního soudu Rychetský v roce 2000, tehdy jako vicepremiér Zemanovy vlády, vyjednával i hájil do nedávna platný volební zákon. Teď, po jednadvaceti letech, se ve své nynější funkci podílel na jeho částečném popření. Že to politika i právo a tedy i politici a právníci s větším či menším uspokojením stráví, dá se předpokládat. Každý se musí nějak živit. Ale co my, kmáni, kteří jsme politiky a práva objekty a často i oběťmi?

Přemysl (zveřejněno 8. 3. 2021)


Kdo je vlastně kdo?

Odborníkem na ruskou protikoronavirovou vakcínu Sputnik V, jež se ve světě nesporně setkává s příznivým ohlasem, se stává u nás v nejrůznějších spojeních již kdekdo. Nejen zubaři, ale i psychiatři. Třeba jeden z nich, Tomáš Rektor, se k Sputniku veřejně vyjádřil, že Rusové nepožádali EU o jeho registraci proto, že když budou moci o něm vyjednávat s jednotlivými zeměmi zvlášť, můžou lépe rozhodovat, která z nich jej za „zásluhy“ dostane. Přiznám se, že bezprostředně po seznámení se s tímto vyjádřením jsem si nebyl zcela jist, jestli jeho autorem je psychiatr anebo jeho pacient. Zvláště když Rusové o registraci, jak je všeobecně známo, EU požádali.


Přemysl (zveřejněno 15. 3. 2021)


Sázka na vakcínu

Kolega z dílny se se mnou vsadil o láhev Tuzemáku, jaký osud čeká ruskou protikoronavirovou vakcínu Sputnik V v Evropské unii (EU). Tvrdil, že ji EU neuzná jako vyhovující. Zdůvodnil to nepříliš korektními vztahy EU k Rusku. S tím jsem nesouhlasil. Oponoval jsem, že když se jedná o zdraví lidí, musí jít v EU ostatní věci stranou. Usmál se, jako by věděl víc. Teď čekám, kdo z nás zaplatí láhev Tuzemáku.

Přemysl (zveřejněno 22. 3. 2021)


Slabost?

Je to jako v krizovém manželství. Většinou osobnostně slabší partner se uchyluje k výhrůžkám, nadávkám a někdy i k násilí. Tento poznatek psychologů jako by platil také v politických vztazích. Potvrzuje to i americký prezident Biden, nad jehož zvolením dosud přetrvávají otazníky. Snad aby přesvědčil svět, že je mužem na svém místě, pronesl na adresu ruského prezidenta: Putin je zabiják. Rozhodně tímto výrokem nepřispěl v již tak pandemií rozjitřeném světě k jeho uklidnění. A to Americe na cti nepřidá. Škoda, že se Biden dřív, než promluvil, nekousl do jazyku. Světu by to víc prospělo než jeho neomalené osočení Putina.

Přemysl (zveřejněno 29. 3. 2021)


Ohebný jako vrbový proutek

A to i na politika příliš. Kdo? Proč to neříct? Ministr zahraničních věcí Petříček z ČSSD. Důkaz? Nabízí se sám. Například ruku v ruce s Evropskou unií nemůže přijít na jméno Rusku, mj. proto, že „anektovalo“ Krym. Že tuto tzv. anexi podpořil i „otrávený“ Navalný, jako by neviděl. Naopak za Navalného, o jehož život prý Rusko usiluje, bojuje hlava nehlava. Odhodlán spojit se třeba s ďáblem, jen když to poslouží… Ale čemu a komu, pane Petříčku? Prozradíte?


Přemysl (zveřejněno 5. 4. 2021)


Lež má krátké nohy

Pirát Hřib, primátor Prahy, ví o tom své. Podle něj měl prezident, tedy Pražský hrad, vykácet zdravé stromy v Jelením příkopu, který je součástí hradního areálu. Důkazem toho měla být stavba konstrukce jeřábu. Lež ale daleko nedošla. Záhy ji dostihl, byť v chůzi hendikepovaný, prezident. Na faktech v dopisu Hřibovi doložil, že primátor je vedle jak ta jedle. A to za peníze, pokračoval, které Hřib dává svým špatně informovaným poradcům. Za tyto peníze by se v Praze vysázely tisíce nových stromů, dodal ještě prezident… Pak věřte pirátským řečičkám.


Přemysl (zveřejněno 12. 4. 2021)


Skoro česká bondovka

James Bond by pukl závistí nad rychlostí našich tajných služeb, kterak teď oznámily pachatele výbuchu skladu se zbraněmi soukromé firmy v roce 2014 na Moravě. Určitě tajné služby stejně rychle odhalí, komu byly tyto zbraně určeny a nezůstanou pouze u informace o jakémsi bulharském obchodníkovi. Tedy sdělí, zdali byly určeny separatistům z Donbasu, ukrajinské armádě, tzv. Islámskému státu, odpůrcům syrského prezidenta Asada či někomu jinému? Nemluvě již o tom, že služby zachytily pohyb pachatelů u nás, aniž by je zajistily. To by pak zavánělo i napomáháním Česka mezinárodnímu terorismu. Nechme se tedy překvapit z dalších objevů!

Přemysl (zveřejněno 19. 4. 2021)


Skoro česká bondovka – 2

Čím víc se o vrbětické kauze v mediích mluví, tím méně o ní jako občané víme. Jednou měl např. Hamáček letět do Moskvy kvůli Sputniku V, podruhé to byl podle něj zastírací manévr, pak zase zákaz premiéra. Že zde měla sehrát svou odpovídající roli příslušná informační služba je zřejmé, nicméně vznikl zpravodajský zmetek. Napravit se jej pokusil premiér, když ji požádal o zveřejnění pravdivých informací. Avšak ostrouhal. Že by nebyl zájem, aby se je veřejnost dozvěděla? Nebo byl premiér přitlačen někým ke zdi? Snad si naše informační a bezpečnostní služby vezmou k srdci prezidentův požadavek zbavený hysterie. Aby byla vrbětická kauza vyšetřena nikoliv na základě dojmů, ale faktů, jichž se, jak se ukazuje, zatím nedostává.

Přemysl (zveřejněno 26. 4. 2021)


Jako houby po dešti

Jako houby po dešti se rodí ruští špioni ve vrbětické kauze. Nejprve byli dva a na druhý den k poledni již čtyři. A téhož dne večer jich pak bylo, podle režimních medií, šest. Což o pár dnů později oznámili světu i Bulhaři. Možná, že časem ještě několik špionů přibude. Snad nejsou tajné služby placeny od kusů odhalených špionů? Jak se s úsměvem domnívají štamgasti u okénka naší zavřené hospůdky.

Přemysl (zveřejněno 3. 5. 2021)


Vyšetřit či nevyšetřit?

Jako sršni se snesli opoziční lídři hlavně z řad pirátů, ODS, STANu, lidovců a TOPky na prezidenta, když bez emocí a hysterie požaduje vyšetření vrbětické kauzy podle zásady právního státu: padni komu padni. Má tomu člověk rozumět tak, že si opozice nepřeje vyšetření této kauzy bezezbytku? Že by se jí tedy právní stát zajídal? Proč ale?

Přemysl (zveřejněno 10. 5. 2021)


Kdepak to bloudíte, pane poslanče?

Paní ministryně Benešová si dovolila příliš, když poukázala na nejasnosti v kauze Vrbětice. Alespoň podle poslance ODS Stanjury, který ministryni hystericky napadl, že „sehrála ruskou kartu… Všichni, kteří zpochybňují“ vrbětickou kauzu, „nepracují pro české občany, ale pro ruské orgány…“ Nevěřil jsem svým uším. Jako by se Stanjura přenesl na kouzelném koberci do 50. let minulého století. Tehdy, podle pamětníků, platilo: „Kdo nejde s námi, jde proti nám!“ Kdepak to bloudíte, pane poslanče?!

Přemysl (zveřejněno 17. 5. 2021)


Celý Zpravodaj získáte ztažením!
Zdroj obrázků: Internet


 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky